Przepisy o zakazie dyskryminacji chronią przed niesprawiedliwym traktowaniem, w sytuacjach takich jak:
- Poszukiwanie pracy – np. zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, przebieg rozmowy lub nieotrzymanie oferty pracy
- Praca – stawka wynagrodzenia, uprawnienie urlopowe, zasiłek chorobowy, przerwy i godziny pracy, traktowanie w pracy np. w przypadku ciąży lub niepełnosprawności, utrata pracy lub możliwość jej utraty
- Korzystanie z usług - np. z hotelu, klubu, sklepu lub baru, uzyskiwanie pomocy u lekarza lub stomatologa bądź w szpitalu lub przydział miejsca w placówce edukacyjnej dla dziecka
- Znalezienie miejsca zamieszkania np - wynajęcie lub kupienie mieszkania bądź dostęp do niego
Przepisy różnią się nieznacznie, w zależności od tego, czego dotyczy doświadczane niesprawiedliwe traktowanie. Prosimy o kontakt z nami możliwie jak najszybciej po incydencie, pozwoli nam to przedstawić dostępne opcje i pomóc w podjęciu decyzji o dalszym działaniu. W razie potrzeby punkty kontaktowe oferują pomoc w zakresie tłumaczenia.
Udzielamy bezpłatnych, poufnych porad osobom, które myślą, że spotkały się z dyskryminacją.
Udzielamy porad, które mogą pomóc w rozwiązaniu sytuacji. W niektórych przypadkach pomożemy we wniesieniu skargi na bezprawną dyskryminację do trybunału lub sądu.
Tylko trybunał / sąd może zdecydować, czy traktowanie z jakim się spotkalaś/eś spotkali stanowi bezprawną dyskryminację. Instytucje te są odrębne i działają niezależnie od Komisji ds. Równości. W składaniu skarg należy przestrzegać ściśle określonych terminów. Skargi związane z pracą należy składać w ciągu trzech miesięcy, a te związane z uslugami w ciągu sześciu miesięcy.
Większość spraw, w których pomagamy zostaje rozwiązana jeszcze przed wniesieniem sprawy do sądu. W większości rozwiązanych przypadków, pracodawca lub usługodawca zobowiązał się wobec Komisji do poprawy swojej praktyki działania i promocji równości szans.
Przykłady przypadków dyskryminacji, w których udzieliliśmy wsparcia
- Portugalczyk pozwał do sądu klub nocny z Belfastu, którego bramkarz szykanował go I obrażal w rasistowski sposób.
- Młody rzeźnik otrzymał 30 000 funtów, w związku z szykanami na tle rasowym, jakich dopuszczali się jego współpracownicy.
Aby uzyskać więcej informacji, prosimy skontaktować się z Doradcą ds. Dyskryminacji (ang. Discrimination Advice Officer) pod nr tel. 028 90 500600 bądź wysyłając e-mail na adres:
dao@equalityni.org lub
information@equalityni.org
W razie takiej potrzeby świadczymy pomoc w zakresie tłumaczeń. Informacje możemy przekazywać w różnych formatach i językach.
- Północnoirlandzkie Centrum Prawne (ang. Northern Ireland Law Centre) i Północnoirlandzka Komisja Praw Człowieka (ang. NI Human Rights Commission) przygotowały poradnik dla pracowników przyjezdnych. Pomoże ci on poznać swoje prawa i uprawnienia.
- Agencja ds. Stosunków Pracy (ang. The Labour Relations Agency) świadczy osobom fizycznym bezstronne i poufne porady w zakresie przysługujących im praw wynikających ze stosunku pracy. Agencja odgrywa też aktywną rolę w rozwiązywaniu sporów świadcząc usługi rozjemcze, mediacji i arbitrażu.
- Centrum Migrantów w Irlandii Północnej pracują na rzecz tego by Północna Irlandia była gościnnym miejscem dla imigrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl.
Inne kluczowe organy rządowe
- Bryson One Stop Service - Działa na zlecenie brytyjskiej Rady ds. Uchodźców, oferując porady i wsparcie ubogim osobom ubiegającym się o azyl, gdy zwracają się o pomoc do Krajowej Służby Pomocy Uchodźcom (ang. National Asylum Support Service)
Przestępstwo z nienawiści na tle przynależności rasowej to jakiekolwiek zajście, postrzegane jako działanie wymierzone w ciebie lub twoją własność na tle przynależności etnicznej.
Zajścia na tle rasowym mogą przybierać różne formy, jak napaść na ciebie, uszkodzenie twojego domu lub własności, a także obelgi słowne, e-maile z pogróżkami lub obieg rasistowskich ulotek i materiałów.
Więcej informacji na temat przestępstwa na tle przynależności rasowej znajdziesz na stronie Służby Policyjnej Irlandii Północnej (Police Service for NI)
Co należy zrobić w wypadku stania się ofiarą przestępstwa na tle przynależności rasowej?
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa na tle przynależności rasowej możesz skontaktować się z policją pod numerem 101. W razie nagłego wypadku zawsze dzwoń pod numer 999.
Jeśli chcesz, aby policja dowiedziała się o przestępstwie na tle przynależności rasowej, a nie chcesz dokonać zgłoszenia osobiście, sprawę może zgłosić za ciebie inna osoba – proces ten nazywa się zgłoszeniem przez osobę trzecią.
Jeśli twój dom został zaatakowany z powodu twojej rasy, możesz starać się o ochronę osobistą i środków w ramach progamu praktycznych działań dot. incydentów związanych z dyskryminacją rasową (Hate Incidents Practical Actions – HIPA).
Jaką rolę w kontekście przeciwdziałania przestępstwom na tle przynależności rasowej pełni Komisja ds. Równouprawnienia?
Chociaż Komisja nie zajmuje się bezpośrednio przestępstwami na tle przynależności rasowej, działa poprzez politykę wpływów na rząd Irlandii Północnej oraz inne instytucje w sprawie podejmowania działań zmierzających do rozwiązania problemu rasizmu oraz przestępstw na tle przynależności rasowej. Więcej informacji znajdziesz w sekcji Priorytety i zalecenia dot. równości rasowej (priorities and recommendations on racial equality).